Jak na to?

Malujeme hudbu - hra pro děti

Výtvarníci - zkuste se zamyslet a vybavit si nějaký zvuk, který vás nedávno zaujal, vylekal, rozesmál, trhal vám či hladil uši. A teď přemýšlejte, jak by se takový zvuk dal nakreslit či zapsat. Může to být i celá řada zvuků dohromady, hudba zvuků - zvuková hudba. Třeba vás napadne celý příběh ve zvucích. Už máte první čáry na papíře?
Víte, jakou melodii vám vržou staré dveře? Je pokaždé stejná? A co duet myčky a pračky, není to dramatické? A jak je naopak uklidňující zvuk tekoucí vody v potoce, šumění větru a přesný tikot hodin u babičky. A jak zní liják a bouřka, pokud zrovna utíkáme na vlak a jak když se jen díváme z okna na chalupě a k tomu praská dřevo v kamnech? A zvířata a celá příroda – to je hudby! A k tomu pískavý hlas sousedky z horního patra se svým ukňučeným pejsánkem a ještě ten starý bručoun od vedle, co si rád přihne. Jak byste nakreslili tento zvukový svět?
A vaše nálada, i ta se dá nakreslit. Radost, smích, smutek, vztek, lítost.
Můžete zapojit i barvy. Třeba tu lehkou bílou anebo tu těžkou modrofialovou.
I pohyb můžeme namalovat - pomalý, rychlý, rovný, klikatý, dopředu, nahoru. Napadne vás jistě spoustu dalšího. Zkusíte nakreslit vlastní příběh?

A hudebníci - jak ti teď takovou grafickou partituru zahrají? Mohou se podívat na obrázek a hned improvizovat, podle čar, podle barev, co je zrovna napadne. Ale mohou se také zamyslet. Jak dostat ze svého nástroje takovou náladu, barvu, příběh, zvuk?

Podívejte se a poslechněte si, jak to dělají zkušení profesionálové. Někteří si z obrázku vyčtou rytmus (tedy to co se pravidelně opakuje a při poslechu hudby vás nutí k tanci; rytmicky pracuje i srdce, rytmus můžete vnímat při rychlé chůzi i v autě, když spustí blinkry), další si na obrázku najdou třeba melodii (to je ta řada tónů, kterou si v dobré náladě prozpěvujete v koupelně). Někdo si na obrázku najde obojí, rytmus i melodii, podobně jako když čte běžné noty. Jsou hudebníci, kteří vystihnou náladu nebo se zaměří na něco pro ně výrazného, důležitého. A někteří prostě jen koukají na obrázek a improvizují.

Zkusíte to také? Jako výtvarníci nebo jako hudebníci. Anebo obojí?

Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte. Souhlasím